Мастер-классты қосымша білім беру педагогы Ютт Ю. с. мектеп балаларды этникалық тәрбиелеу тақырыбында жұмыс істейді, осы іс-шара аясында ата-аналарды осы мәселеге баулу үшін ата-аналарға арналған "қуыршақ-Тұмар" шеберлік сабағы өткізілді.

Бүгінгі таңда халық мәдениетін сақтау және оған ұқыпты қарау мәселесі өткір тұр. Біз өскелең ұрпақтың да, ата-аналардың да Қазақстан аумағында тұратын халықтардың салт-дәстүрлерін білуіне ұмтылуымыз керек.,. Орыс халқының мұрасының қайнар көзі дәстүрлі халық қуыршағы болуы мүмкін, ол лайықты түрде ұмытылған. Бірақ ежелгі заманнан бері халық қуыршақтары ерекше орын алды, өйткені мерекесіз, рәсімдерді орындамай, ұлттық костюмдер дайындамай және қолданбалы өнердің әртүрлі заттарын қолданбай өмір сүру мүмкін емес. Қуыршақтар тек балаларға ғана емес, олардың басты рөлі салттық болды.

Тұмар қуыршақтар күлден, мата бөліктерінен, қайың бұтақтарынан жасалған. Оларды өндірудегі басты ереже құралдардың болмауы болды. Мұндай қуыршақтар белгілі бір адамға немесе отбасына жасалды, әдетте бет-әлпеті жоқ (бет-әлпеті жоқ қуыршақ адамдарға зиян тигізбейді деп ойлады), ойынға арналған қуыршақ үйдегі материалдардан (киімнің қалдықтары, жұдырықтан Үлкен емес) жасалған.

Мотанка қуыршағы кесу және тесу құралдарын қолданбай жасалады, материалдар тек табиғи түрде алынады: сабан, шөптер,гүлдер, жүгері құлақтары, дәндер, тозған маталардың бөліктері (тек маталар бұрын жақын адамдар киетін "бақытты" ескі киімдерден тұратындығына көз жеткізу керек. Шеберлік сыныбының 14 қатысушысы, олардың арасында оқушылардың аналары мен әжелері Тұмар қуыршақ жасау процесіне қызығушылықпен және қуанышпен қосылды.

Мастер-класс ата-аналар үшін танымдық және өте қызықты болды.

20220907 114853

20220907 112802