Біз сіздермен сәлемдесуге
қуаныштымыз мектебіміздің ресми сайтында!

Сайт біздің қалай екенімізді білгісі келетіндердің
барлығына арналған оқу орны.

Бөлімге өтіңіз

Білім алушылардың білім жетістіктерінің мониторингі (бұдан әрі – МББҰ) – білім беру ұйымдарынан тәуелсіз оқыту сапасын бақылау құралы. МОДО нәтижелері Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген тиісті білім деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігін анықтайды.

Білім алушылардың білім жетістіктерінің мониторингі:

1. бастапқы дайындық жұмыстары және тестілеуді өткізу;
  2. өткізілген тестілеу нәтижелерімен жұмыс, өңдеу және жүйелі талдау;
  3. білім беру сапасын қамтамасыз ету бойынша әдістемелік көмек пен ұсынымдар беру.

Бұйрықта айтылғандай, бұл ережелер меншік түріне, ведомстволық бағыныстылығына, түріне қарамастан білім беру ұйымдарына қолданылады.

Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу тәртібі

Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу қағидалары ҚР БҒМ 05.05.2021 ж. № 204 бұйрығымен бекітілген. Білім алушылардың білім жетістіктерінің мониторингі 4 және 9 сынып оқушылары арасында жүргізіледі. Кіші мектеп түлектері үшін МОДО кешенді тестілеу форматында өткізіледі. Мониторинг кезінде үш бағыт бойынша оқыту тілінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар қолданылады.

55-баптың 4-тармағына сәйкес ТжКБ ұйымдарындағы оқушылар екінші немесе үшінші курста білім алушылардың білім жетістіктеріне Мониторинг жүргізетін болады. Екінші курс студенттері жалпы білім беретін пәндер бойынша, ал үшінші курста кәсіби модульдер немесе жалпы кәсіптік, арнайы пәндер бойынша оқитын студенттер тестілеуден өтеді. Студенттерге арналған тестілеу АКТ-ны қолдана отырып, оқыту тілінде өтеді. Ұзақ уақыт емделуге мұқтаж балаларға арналған үйде (денсаулық жағдайы бойынша) немесе санаторий үлгісіндегі сауықтыру мекемелерінде оқытылатын оқушылар тестілеуге қатыспайды. Тестілеу кезінде объективті себептер бойынша (денсаулық жағдайы бойынша, жақын туыстары қайтыс болған жағдайда, жарыстар мен олимпиадаларға қатысуға байланысты) қатыспаған адамдар МОДО-ға қатыса алмайды.

МОДО тестінің құрылымы тестілеу нәтижелерін дайындау мен өткізуді, өңдеуді және жүйелі талдауды, кейіннен әдістемелік көмек көрсетуді және білім беру сапасын қамтамасыз ету бойынша ұсынымдар әзірлеуді қамтиды.   4-сыныптардағы МОДО функционалдық сауаттылықтың үш бағыты бойынша оқыту тілінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – акт) қолдана отырып кешенді тестілеу нысанында өткізіледі:

• оқу сауаттылығы;
  • математикалық сауаттылық;
  • жаратылыстану сауаттылығы.

4 сынып оқушыларына арналған тест құрылымы:

• Оқу сауаттылығы - 10 тест тапсырмасы;
  • Математикалық сауаттылық - 12 тест тапсырмасы;
  • Жаратылыстану сауаттылығы - 8 тест тапсырмасы.

Тест тапсырмаларының нысаны: бір дұрыс жауапты таңдаумен.    Тесттің орындалу уақыты-75 минут (1 сағат 15 минут).     Максималды балл-30.

9-сыныптардағы МОДО функционалдық сауаттылықтың үш бағыты бойынша оқыту тілінде акт қолдана отырып кешенді тестілеу түрінде өткізіледі: оқу сауаттылығы (орыс, қазақ және ағылшын тілдеріндегі мәтіндер);

• математикалық сауаттылық;
  • жаратылыстану сауаттылығы.

9-сынып оқушыларына арналған тест құрылымы:

• Оқу сауаттылығы (қазақ тілі, Орыс тілі, ағылшын тілі) әр тіл бойынша 10 тест тапсырмасы, барлығы 30 тест тапсырмасы;
  • Математикалық сауаттылық - 13 тест тапсырмасы;
  • Жаратылыстану сауаттылығы (физика, химия, биология, география) әр пән бойынша 8 тест тапсырмасы, барлығы 32 тест тапсырмасы. Тест тапсырмаларының нысаны: бір дұрыс жауапты таңдаумен.

Тестті орындау уақыты-150 минут (2 сағат 30 минут).    Максималды балл-75.

Источник: https://edu.mcfr.kz/article/4345-monitoring-obrazovatelnyh-dostijeniy-obuchayushchihsya